Potrebujete rýchlu radu? Ozvite sa nám na +421 902 670 377
Chcete predať nehnuteľnosť? Dajte nám o nej vedieť!

Je pre vás výhodnejší podnájom alebo hypotéka?

| Author: Katarína Petríková

Zaviazať sa na niekoľko rokov splácaním hypotéky alebo radšej bývať v podnájme? Túto dilemu rieši väčšina mladých ľudí, ktorí sa chcú osamostatniť. Pozreli sme sa na hlavné plusy a mínusy oboch možností. 

Podnájom 

Bývanie v podnájme nie je dlhodobým záväzkom, a preto je to vhodná voľba pre mladé páry, ktoré skúšajú spoločný život alebo pre tých, ktorí sa musia kvôli práci častejšie sťahovať. Výhodou je aj možnosť bývania v lukratívnejšej nehnuteľnosti, ktorú by ste si nemohli dovoliť kúpiť. Ako podnájomník ste zodpovedný iba za tie veci, ktoré sa nachádzajú v priestoroch bytu, no zároveň ste obmedzovaní pravidlami nájomnej zmluvy. Pokiaľ by ste chceli v byte čokoľvek zmeniť, musíte to prebrať s jeho majiteľom. Nájomné zmluvy sa väčšinou uzatvárajú na jeden rok, čo znamená, že neexistuje garancia jej predĺženia. Prenajímateľ môže mať s nehnuteľnosťou ďalšie plány a vy sa jednoducho budete musieť vysťahovať. Ako nájomca bytu nemôžete očakávať návratnosť investície, pretože platením nájomného v podstate splácate hypotéku za majiteľa bytu.  

Kúpa nehnuteľnosti 

Hlavnou výhodou kúpy bytu či domu je fakt, že hodnota nehnuteľnosti by mala časom stúpať a v budúcnosti by vám mala prinášať zisk. Nehnuteľnosť vo vlastníctve môžete taktiež zariadiť či prestavať podľa vlastného štýlu a ak budete časom  potrebovať viac miesta, môžete ju predať alebo dať do prenájmu. Výhodou je, že tento príjem vám pomôže pokryť náklady na hypotéku. Kúpou nehnuteľnosti prostredníctvom hypotéky však na seba preberáte veľkú dávku finančnej zodpovednosti. 


Povedzte o tom svojim známym

Komentáre k článku
Súvisiace články
Všetky práva vyhradené © 2023 advreal.sk