Potrebujete rýchlu radu? Ozvite sa nám na +421 902 670 377
Chcete predať nehnuteľnosť? Dajte nám o nej vedieť!

Kontrolu komína musí vykonať odborník

| Author: Katarína Petríková

Vykurovacia sezóna je už v plnom prúde. Stihli ste skontrolovať komín ešte pred jej zahájením? 

Najčastejšou príčinou vzniku požiarov v rodinných domoch je nevyhovujúci stav a porucha vykurovacích telies, dymovodov a komínov. Ich pravidelnou kontrolou a údržbou sa dá fatálnym následkom úspešne predísť. 

Zákonná povinnosť 

Vyhláška z dielne ministerstva vnútra č. 401/2007 Z. z. o technických podmienkach a požiadavkách na protipožiarnu bezpečnosť stanovuje zákonnú povinnosť dať si aspoň raz do roka skontrolovať (nielen) komín odborne spôsobilou osobou. Na Slovensku je veľmi málo domácností, ktoré vykurujú výlučne elektrinou, solárnou či termálnou energiou, a tak sa táto povinnosť vzťahuje skoro na každého majiteľa nehnuteľnosti. 

Revízia komínov sa týka všetkých spalinových ciest - spotrebičov, dymovodov a komínov produkujúcich spaliny, a to bez ohľadu na typ spaľovaného paliva. Skontrolovať a podľa potreby vyčistiť treba nielen klasické komíny napojené na krb či pec, ale aj komíny, ku ktorým sú pripojené kondenzačné kotly. Rovnako je potrebné skontrolovať aj plastový dymovod plynového kondenzačného kotla.

Ako často? 

Majitelia domu s komínom musia uskutočniť revíziu komínu aj dymovodu s napojeným vykurovacím telesom minimálne raz ročne. V prípade novostavby s komínom je pri kolaudácii nutné disponovať revíznou správou od kominára. Okrem kolaudácie je revízna správa komína a dymovodu potrebná aj pre poisťovňu.

Ak sú na komínové teleso pripojené spotrebiče s celkovým tepelným výkonom do 50 kW, kontrola je potrebná 

  • raz za štyri mesiace, ak sú do komína pripojené spotrebiče na tuhé alebo na kvapalné palivá,
  • raz za šesť mesiacov, ak sú do komína pripojené spotrebiče na plynné palivá a ak ide o komín bez vložky,
  • raz za dvanásť mesiacov, ak sú do komína pripojené spotrebiče na plynné palivá a ak ide o komín s vložkou.

V prípade, že sú na komínové teleso pripojené spotrebiče s celkovým tepelným výkonom nad 50 kW, kontrola je nutná 

  • raz za dva mesiace, ak sú do komína pripojené spotrebiče na tuhé alebo na kvapalné palivá,
  • raz za šesť mesiacov, ak sú do komína pripojené spotrebiče na plynné palivá.

Nepodceňujte to 

Ak chcete mať pokojný spánok, nechajte svoj komín odborne skontrolovať. Revízna kontrola zahŕňa spriechodnenie komínového prieduchu, odstránenie vrstvy sadzí a kondenzátu, kontrolu a spriechodnenie výpustového otvoru na odtok kondenzátu vrátane potrubia. Ďalej je potrebné odstrániť zoxidovanú vrstvu na vložke komína a skontrolovať stav jeho telies, dymovod a spotrebiče, a to najmä z hľadiska ich protipožiarnej bezpečnosti a spoľahlivej funkcie spalinovej cesty. Revízor si posvieti aj na to, či je zabezpečený voľný a bezpečný prístup ku komínu a k dymovodu, ich čistiacim miestam a k spotrebiču.

Najviac požiarov má na svedomí vyhorenie sadzí. Podľa slov odborníkov dochádza k zvýšenej pravdepodobnosti vzniku požiaru už pri ich trojmilimetrovom nánose. Pri vyhorení vzniká teplota viac ako 1000 °C, ktorá dokáže komín zapáliť. K ďalším príčinám patrí tiež porušenie dymovodu, nesprávne pripojenie spotrebičov, opotrebenie vykurovacieho telesa a montážne nedostatky. Požiar môžu spôsobiť aj zle zavreté komínové dvierka, nedostatočný odstup komína od drevených častí konštrukcie, nesprávne namontovaný dymovod a v neposlednom rade aj neodborné vypaľovanie a kontroly komínov. 

Kontrolu môžete vykonať teoreticky aj sami, no ak nedajbože dôjde k požiaru, poisťovňa neuzná Vaše čestné vyhlásenie o tom, že ste komín sami pravidelne kontrolovali a čistili. Na preplatenie škôd budete potrebovať potvrdenie o revíznej kontrole vystavené odborníkom - kominárom. Bez tohto dokumentu poisťovne škody spravidla nepreplácajú. Navyše riskujete pokutu a v krajnom prípade aj trestné stíhanie. 


Povedzte o tom svojim známym

Komentáre k článku
Súvisiace články
Všetky práva vyhradené © 2023 advreal.sk