Potrebujete rýchlu radu? Ozvite sa nám na +421 915 636 760
Chcete predať nehnuteľnosť? Dajte nám o nej vedieť!

Kto je najlepší v sporení na bývanie?

| Author: Katarína Petríková

Odkladáte si bokom peniaze na bývanie? Podľa dát získaných z prieskumu Slovenskej sporiteľne sú Slováci schopní odkladať si v priemere 122 eur mesačne.

Kto je na tom najlepšie? 

Prieskum sporiacich návykov spojených s bývaním ukázal, že mladí ľudia od 18 do 35 rokov si dokážu odložiť bokom mesačne 133 eur. Na prvom mieste sa v tejto skupine umiestnili študenti vysokých škôl, ktorí si na budúce bývanie mesačne šetria sumou 132 eur. Po nich si dokáže najviac usporiť staršia veková kategória od 54 až 71 rokov, a to 131 eur, pričom v tomto prípade ide najmä o šetrenie na bývanie pre deti a vnúčatá. Na chvoste rebríčka skončili rozvedení, ktorí si sporia iba 80 eurami.

Rozdiely v sporení sú aj medzi pohlaviami a jednotlivými regiónmi Slovenska. Muži sú na tom so sumou 128 eur lepšie ako ženy, ktoré si mesačne na vlastné bývanie odkladajú iba 115 eur. V sporení na bývanie dominuje hlavné mesto, kde sa priemerná sporiaca suma pohybuje v hodnote 205 eur. Najmenej si zas sporia v okolí Banskej Bystrice, a to len 95 eurami mesačne. Môže to však súvisieť s tým, že v danom regióne sú ceny nehnuteľností najnižšie v rámci krajiny.  

So sporením nečakajte 

Na zabezpečenie vlastného bývania je potrebné myslieť v dostatočnom predstihu. Stanovte si časový horizont, v ktorom si chcete kúpiť nehnuteľnosť a prispôsobte mu svoje finančné správanie. Nespoliehajte sa ani na prípadný pokles cien nehnuteľností, pretože tento vývoj nie je možné spoľahlivo predpovedať. Čím dlhšie si budete sporiť, tým ľahšie si splníte sen o vlastnom bývaní. Finanční odborníci odporúčajú aj každoročné prehodnotenie sporenia a jeho navýšenie o výšku nárastu cien nehnuteľností. Tie vzrástli vlani o cca 7, 5 %. 

Najideálnejšie je odosielať peniaze na sporenie trvalým príkazom hneď po výplate. Ak je Váš horizont pre kúpu nehnuteľnosti krátky (do 5 rokov), ukladajte si financie do sporenia, ktoré môžete skombinovať aj s konzervatívnejšími pravidelnými investíciami. V prípade sporenia na bývanie pre deti či vnúčatá sa odporúča zvážiť pravidelné investovanie do dynamickejších produktov, napr. do akciových zmiešaných fondov, ktoré majú v dlhodobom horizonte potenciál pre vyššie zhodnotenie. 

Zdroj : Slovenská sporiteľňa, TASR


Povedzte o tom svojim známym

Komentáre k článku
Súvisiace články
Všetky práva vyhradené © 2020 advreal.sk