Potrebujete rýchlu radu? Ozvite sa nám na +421 902 670 377
Chcete predať nehnuteľnosť? Dajte nám o nej vedieť!

Mladomanželské pôžičky budú dostupnejšie

| Author: Katarína Petríková

Hoci sa tento produkt v minulosti tešil veľkej obľube, ich tohtoročné znovuzavedenie skončilo fiaskom. Vláda preto prišla s novými miernejšími podmienkami, ktoré by mali zvýšiť dopyt po pôžičke od štátu.

Pôžičky sa vrátili do praxe v čase sprísňovania kritérií na získanie hypoték, no aj napriek tomu žiadosť o jej získanie podalo iba 10 manželských párov. Novela zákona tak reaguje na nezáujem a rozširuje okruh osôb, ktoré môžu požiadať o podporu na obstaranie bývania. 

Doposiaľ mohli o pôžičku požiadať iba tie páry, ktoré uzatvorili manželstvo maximálne 12 mesiacov pred podaním žiadosti. Po novom tak budú môcť urobiť aj tí, ktorí si svoje "áno" povedali pred maximálne 3 rokmi. Nezmenenou podmienkou ale ostáva veková hranica žiadateľov. Ani jeden z manželov nemôže mať v čase podania žiadosti viac ako 35 rokov. 

Okrem podmienky trvania manželstva sa má upraviť aj maximálna príjmová hranica žiadateľov. V súčasných podmienkach poskytuje štát podporu len tým manželom, ktorých spoločný priemerný mesačný príjem neprevýšil 4-násobok sumy životného minima, čo predstavuje sumu cca 1427 eur. Novela zákona navrhuje zvýšiť túto hranicu na 5 -násobok minima.

Ak sa rozhodnete stavať alebo kúpiť nový byt, štátna podpora vo forme úveru môže dosahovať maximálne 75 % z obstarávacej ceny, najviac však 75 000 eur. Pri byte staršom ako tri roky máte nárok na 75 % z celkovej ceny bytu, pričom sa však vrchný strop úveru znižuje na 50 000 eur. O úver môžete požiadať aj vtedy, ak už máte vlastné bývanie a chcete ho zrekonštruovať. Výška pôžičky bude maximálne 30 000 eur.

Podmienky úveru sú vo všetkých prípadoch rovnaké a pomerne výhodné. Pri prvej časti úveru (do 15 000 eur) bude doba splácania najviac 15 rokov s úrokovou sadzbou 1% p.a.. Pri druhej časti úveru (nad 15 000 eur) sa splácanie predĺži maximálne na 20 rokov s úrokovou sadzbou 2%. 


Povedzte o tom svojim známym

Komentáre k článku
Súvisiace články
Všetky práva vyhradené © 2023 advreal.sk