Potrebujete rýchlu radu? Ozvite sa nám na +421 902 670 377
Chcete predať nehnuteľnosť? Dajte nám o nej vedieť!

Mobilné domy predstavujú trendové bývanie za rozumnú cenu

| Author: Katarína Petríková

Čo musíte vybaviť, ak sa rozhodnete pre umiestnenie mobilného domu na pozemku?

Mobilné domy ponúkajú finančne nenáročné bývanie a moderný dizajn. Záujem o nich začína postupne narastať aj na Slovensku. 

Ako naň pozerá zákon?

Nezáleží na tom, či ide o mobilný dom vybavený ťažnou ojou a kolesami alebo o modulový dom, ktorý bude na pozemok umiestnený žeriavom. V každom prípade ide o "výrobok", ktorý plní funkciu stavby, a preto spadá do režimu stavebného zákona. Na mobilný dom sa teda vzťahujú rovnaké pravidlá ako na stavbu klasického rodinného domu. Musí spĺňať predpisy týkajúce sa svetlej výšky miestnosti, šírky chodby, energetickej náročnosti a plochy miestností, hygienické normy a predpisy požiarnej bezpečnosti.

Stavebnému úradu sa nevyhnete

Možno ste to nečakali, no aj v prípade mobilného domu je potrebné navštíviť stavebný úrad. Jeho umietnenie na pozemku vyžaduje súhlas stavebného úradu alebo musí byť v súlade s územným plánom obce. Stavebnému úradu predložíte žiadosť o vydanie územného rozhodnutia, vlastnícke právo k pozemku, dokumentáciu k mobilnému domu a vyjadrenie od technickej a dopravnej infraštruktúry.

Po kladnom vybavení územného rozhodnutia je žiadosť o umiestnenie mobilného domu na pozemok právoplatne schválená. Kolaudácia či zápis do katastra nehnuteľností už nie sú potrebné. 

Na realitnom trhu sa však začínajú objavovať aj také mobilné domy, ktoré je možné skolaudovať a získať na ne súpisné číslo. V tomto prípade sa na naň vzťahujú aj predpisy týkajúce sa dane z nadobudnutia nehnuteľnosti a dane z nehnuteľnosti. Takéto mobilné domy je možné financovať z hypotekárneho úveru.


Povedzte o tom svojim známym

Komentáre k článku
Súvisiace články
Všetky práva vyhradené © 2023 advreal.sk