Potrebujete rýchlu radu? Ozvite sa nám na +421 911 456 799 alebo +421 908 108 013
Chcete predať nehnuteľnosť? Dajte nám o nej vedieť!

Plánujete kúpiť ojazdené auto? Urobte to bezpečne a výhodne

| Author: Katarína Petríková

Kúpa “jazdenky” so sebou prináša určité riziká, a preto by Vám pri jej obstarávaní nemala chýbať opatrnosť. Dôkladnou kontrola, prehliadkou a správne nastavenou kúpno - predajnou zmluvou sa riziko prípadných budúcich problémov výrazne zníži. 

Hlavným dôvodom  kúpy ojazdeného auta je jeho cena. Aby ste však na následné opravy nezaplatili viac ako za obstaranie nového auta, preverte si jeho technický stav. Až 20% ojazdených vozidiel na trhu má prikrášlenú minulosť či technický stav. Najčastejšie sa môžete stretnúť s falošným dátumom prvej registrácie vozidla alebo zamlčanou haváriou, no ojedinelé nie sú ani stočené najazdené kilometre. Laikovi sa môže na prvý pohľad zdať, že auto je v poriadku, a preto sa odporúča dôsledná servisná kontrola. Kvalitný autoservis dokáže odhaliť skryté vady, napr. zistí, že na aute je rôzna hrúbka vrstvy laku, čo zväčša znamená, že auto mohlo byť búrané a následne opravené. 

Kúpiť ojazdené auto od súkromnej osoby môže byť výhodné kvôli nulovému poplatku za sprostredkovanie kúpy, na no druhej strane podstupujete vyššie riziko, že podpíšete podvodnú kúpno-predajnú zmluvu. Tomu sa, samozrejme, nemusíte vyhnúť ani v autobazáre. Nedajte sa ovplyvniť radosťou z kúpy a radšej si zmluvu poriadne skontrolujte. Ak až po podpísaní zistíte, že technický stav auta nie je taký, ako by mal byť, na jeho vrátenie je už neskoro. Ani odstúpenie od zmluvy nie je také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá. Dbajte na to, aby ste pri kúpe ojazdeného vozidla dostali originály všetkých potrebných dokladov. Pokiaľ nemá predávajúci originálny technický preukaz, o kúpe s ním ani nediskutujte. 

Kúpno - predajná zmluva musí obsahovať všetky dôležité skutočnosti, napr. či auto nebolo použité v trestnej činnosti, či sa naň nevzťahuje exekúcia, či bolo niekedy havarované a pod. Nepoužívajte vzory zmlúv, ktoré sú voľne dostupné na internete, a to nielen pri kúpe auta. Zmluvu je potrebné pred podpisom poriadne preštudovať a s podmienkami kúpno-predajnej zmluvy musia súhlasiť obe zmluvné strany. Ak sa Vám na zmluve niečo nezdá alebo s niečím nesúhlasíte, nepodpisujte ju. 

Zvýšenú pozornosť venujte aj uhradeniu sumy za vozidlo. V prípade, že budete uhrádzať sumu bezhotovostne prevodom na účet, ste povinný tak urobiť v deň podpísania zmluvy, pretože inak môže predávajúci od zmluvy odstúpiť. Ak Vám viac vyhovuje platba v hotovosti, podľa zákona nesmie byť pri fyzických osobách vyplatená suma vyššia ako 15 000 eur a pri právnických osobách nesmie presiahnuť 5 000 eur.


Povedzte o tom svojim známym

Komentáre k článku
Súvisiace články
Všetky práva vyhradené © 2020 advreal.sk