Potrebujete rýchlu radu? Ozvite sa nám na +421 902 670 377
Chcete predať nehnuteľnosť? Dajte nám o nej vedieť!

Rezervačná zmluva zabezpečí, že vám vyhliadnutú nehnuteľnosť nik nevezme

| Author: Katarína Petríková

Našli ste po dlhom hľadaní dom, ktorý dokonale vyhovuje vašim požiadavkám? Nenechajte si ho vziať a poistite sa rezervačnou zmluvou. 

Podpísaním zmluvy sa uzavrie dohoda medzi majiteľom - predávajúcim a záujemcom - kupujúcim. Predávajúci sa zaväzuje, že do určeného dátumu neponúkne svoju nehnuteľnosť na predaj a záujemca zas potvrdzuje seriózny záujem o kúpu. Ak majiteľ predáva nehnuteľnosť prostredníctvom realitnej kancelárie, zmluvnou stranou rezervačnej zmluvy bude realitná kancelária.

Podstatnou súčasťou rezervačnej zmluvy je zaplatenie rezervačného poplatku, ktorého výška dosahuje 3 % alebo 5 % z ceny nehnuteľnosti. Ak si záujemca po uzavretí zmluvy svoj záujem rozmyslí, je povinný zaplatiť zmluvnú pokutu vo výške zloženého rezervačného poplatku. Pokiaľ od zmluvy odstúpi vlastník nehnuteľnosti, musí vrátiť záujemcovi rezervačný poplatok a zaplatiť pokutu v rovnakej výške. 

V prípade, že ste sa s majiteľom vopred dohodli na podmienkach kúpy nehnuteľnosti, nespoliehajte sa iba na ústnu dohodu a radšej dajte všetko na papier. Ak už dopredu viete, akým spôsobom zaplatíte za nehnuteľnosť, zakomponujte to do zmluvy. Vyhnete sa tak prípadným nezhodám o spôsobe úhrady. Kvôli zníženiu rizika platenia pokuty si vopred zistite, aké sú vaše šance na získanie dostatočne vysokej hypotéky. Môže sa stať, že kúpna cena bude vyššia ako suma, ktorú vám poskytne banka. V rezervačnej zmluve je ale možné dohodnúť, že ak nedostanete hypotéku v potrebnej výške, máte právo od zmluvy odstúpiť.

Podotýkame, že rezervačná zmluva nerieši všetky náležitosti pri kúpe nehnuteľnosti, a preto ju právnici zvyčajne neodporúčajú podpisovať. Dnešný trh s nehnuteľnosťami však nedáva ľuďom hľadajúcim bývanie priestor na kladenie podmienok. Ak sa vám teda nehnuteľnosť páči, je lepšie konať rýchlo a prizvať si k tvorbe rezervačnej zmluvy právnika, ktorý zaistí zapracovanie detailnejších podmienok.

Ak sa dozviete o prekážkach, ktoré bránia uzavretiu kúpnej zmluvy, napr. zlý technický stav, nevysporiadané právne vzťahy, je dobré uzatvoriť zmluvu o budúcej kúpnej zmluve. Uzatvára sa na dlhšie obdobie ako rezervačná zmluva a zväčša je jej znenie podobné ako pri kúpnej zmluve. So zmluvou o budúcej kúpnej zmluve máte väčšiu právnu istotu a v prípade, že druhá strana nebude plniť jej znenie, môžete svoje práva dokázať aj súdnou cestou. 


Povedzte o tom svojim známym

Komentáre k článku
Súvisiace články
Všetky práva vyhradené © 2023 advreal.sk