Potrebujete rýchlu radu? Ozvite sa nám na +421 915 636 760
Chcete predať nehnuteľnosť? Dajte nám o nej vedieť!

Rozumiete kľúčovým pojmom z oblasti sporenia?

| Author: Katarína Petríková

V európskych prieskumoch sledovania sporivosti sa slovenské domácnosti ocitli na popredných priečkach.

Ak sa v sporení nevyznáte, nasledujúce riadky vám pomôžu získať základný prehľad o dôležitých pojmoch z tejto oblasti. 

Náklady

Obľúbené domáce odkladanie úspor si síce nevyžaduje žiadne poplatky, no na druhej strane Vám neprinesie žiaden zisk vo forme úroku. Zriadenie investičného či sporiaceho účtu v banke alebo sporiteľni už niečo stojí, a práve tento fakt odrádza väčšinu ľudí od ich založenia. Viac ako na poplatky by sa ale mali zamerať na výnosnosť finančných produktov.

Rizikovosť / výnos

Vyššie riziko znamená vyšší potenciálny výnos a naopak. Sporiace účty a termínované vklady sú bezrizikové, a preto sú ich výnosy nízke. Akcie, ETF, podielové fondy a obchodovanie s menovými pármi predstavujú vyššie riziko, ktorého výnos z veľkej časti môže závisieť aj od toho, či disponujete správnymi informáciami a využívate ich v správnom čase. Zistite, aká je rizikovosť Vášho sporenia a aké sú jeho možné výnosy či straty.

Diverzifikácia

Sporenie prináša riziká, ktoré však môžete rozdelením investícií minimalizovať.  Ak napr. sporíte v podielových fondoch, vyberte si viacero fondov z viacerých území špecializujúcich sa na širšiu škálu odvetví. Spravte si prehľad o tom, z akých aktív pozostáva Vaše portfólio a sporenie diverzifikujte.

Čas

Pri výbere toho správneho typu sporenia hrá veľkú rolu aj čas. Budete úspory nutne potrebovať o 10 rokov alebo až v starobe? Pri niektorých sporiacich produktoch sa k svojim úsporám dostanete až po uplynutí doby sporenia. Základom efektívneho sporenia je aj spoznanie likvidity úspor.

Inflácia

Ak si sporíte na miestach, ktoré nedosahujú ani zhodnotenie prevyšujúce medziročný nárast cien, prichádzate o peniaze. Nemáte ich na účte menej, ale časom si za ne dokážete kúpiť menej tovarov a služieb. Naštudujte si efekt inflácie a nájdite spôsoby, ktoré zabránia znehodnoteniu úspor.

Efektívne sporenie

  • Prvým a najdôležitejším krokom je rozhodnutie, že chcete sporiť.

  • Stanovte si ciele sporenia, ktoré môžu byť krátkodobé (napr. dovolenka, kúpa nového auta) a dlhodobé (zabezpečenie štúdia na VŠ).

  • Určte si sumu, ktorú si každý mesiac odložíte a stanovte si časový horizont, do kedy si na svoje ciele chcete nasporiť. Trvalý príkaz smerujúci na sporiaci účet nastavte tak, aby peniaze z účtu odišli hneď po výplate.

  • Neberte sporenie ako zálohu a peniaze z neho nevyberajte. 


Povedzte o tom svojim známym

Komentáre k článku
Súvisiace články
Všetky práva vyhradené © 2020 advreal.sk