Potrebujete rýchlu radu? Ozvite sa nám na +421 915 636 760
Chcete predať nehnuteľnosť? Dajte nám o nej vedieť!

Senori sú v otázke bývanie čoraz aktívnejší

| Author: Katarína Petríková

Ľudia vo veku 55 rokov a viac sa najčastejšie sťahujú z mestských bytov do menších rodinných domov na dedinách, a preto stúpa aj záujem o vybavenie hypotekárneho úveru.

Úvery na zlepšenie bývania dnes využíva skoro 15 % starších ľudí, pričom najviac z nich čerpá spotrebný úver na vybavenie domácnosti. Významne vzrástol aj záujem o využívanie hypotekárneho úveru. Iba pre porovnanie, v roku 2010 využívali úvery na bývanie niečo cez 4% ľudí vo veku 55 a viac rokov.

Za posledných desať rokov sa tiež zvýšil podiel zamestnaných ľudí vo vekovej kategórii 55+ z 22 % na približne 32 % a zároveň sa znížil podiel dôchodcov z vyše 72 % na 64 %.* 

Reagujú aj banky

Novej situácii sa postupne začína prispôsobovať aj bankový trh, ktorý ponúka vybavenie spotrebného úveru pre klientov až do veku 75 rokov. Každá banka má pri schvaľovaní pôžičky a povolenom prečerpaní pre seniorov vlastné kritériá a požiadavky, no medzi najdôležitejšie patria vek a výška dôchodku. 

Dôchodcovia by si mali dať pozor najmä na preplatenie úveru. Dôležité je sledovať nielen výšku úrokovej sadzby, ale hlavne RPMN. RPMN predstavuje ročnú percentuálnu mieru nákladov, ktorá vyjadruje výhodnosť úveru lepšie ako úrok. Prihliadať však treba aj na dĺžku splácania, výšku splátky a zabezpečenie úveru.

Viac produktov môže znížit úrok 

Patričná pozornosť by sa mala venovať aj podmienkam bánk pri určovaní úroku. Rovnako ako pri hypotékach, aj pri spotrebných úveroch môže otvorenie iných produktov banky môže znížiť určený úrok. Ak sa teda zaviažete banke otvorením bežného účtu, musíte ho mať v banke otvorený počas celej splatnosti spotrebného úveru, inak sa Vám môže priznaný úrok zvýšiť.

Rovnako dôležité je aj stanovenie účelu pôžičky. V žiadnom prípade by nemalo ísť o veci a služby bežnej spotreby, ale o dlhodobejšie investície spojené napr. s bývaním alebo kúpou vozidla. V tejto súvislosti by ste sa mali rozhodnúť, či využijete účelovú lacnejšiu pôžičku, ktorá vyžaduje zdokladovanie jej účelu v stanovenom termíne, alebo bude lepšie využiť bezúčelovú drahšiu pôžičku, pri ktorej nemusíte myslieť na to, čo a kedy treba banke preukázať.

Pred pár rokmi to bolo ťažšie 

V minulosti poskytovali pôžičky pre dôchodcov najmä nebankové spoločnosti, pri ktorých sa ručilo nehnuteľnosťou. V súčasnosti už takáto forma nie je možná a aktuálne ju neponúka žiadna známa a overená nebanková spoločnosť. Preto si nikdy neberte úver od niekoho, kto od Vás bude žiadať založenie nehnuteľnosti. Nachytať sa nedajte ani na súkromné pôžičky, ktoré nie sú nijako regulované či kontrolované. 

Zahraničné riešenie

Najmä v anglosaských krajinách pomáha starším ľuďom, ktorí chcú zlepšiť svoje bývanie alebo životný štandard tzv. reverzná hypotéka. Funguje však opačne ako "naše" hypotéky. Klient prepíše svoju nehnuteľnosť na banku (alebo firmu), ktorá reverznú hypotéku ponúka a tá mu bude mesačne vyplácať "rentu" buď po dobu určitú, alebo až do konca života. Z praktického hľadiska však reverzná hypotéka nie je úver, ide skôr o odkúpenie nehnuteľnosti a následné vyplácanie bývalého majiteľa. Na Slovensku tento produkt neponúka žiadna banková inštitúcia a legislatívne to ani je je možné. 

* Zdroj: prieskumná agentúra Go4insight


Povedzte o tom svojim známym

Komentáre k článku
Súvisiace články
Všetky práva vyhradené © 2020 advreal.sk