Potrebujete rýchlu radu? Ozvite sa nám na +421 902 670 377
Chcete predať nehnuteľnosť? Dajte nám o nej vedieť!

Tipy, s ktorými ušetríte na energiách

| Author: Katarína Petríková

Prečítajte si krátke tipy o šetrení energií, za ktoré vám peňaženka poďakuje. 

Vymeňte staré spotrebiče

Nové spotrebiče majú vyššiu energetickú triedu a sú úspornejšie. Pre porovnanie - stará chladnička s triedou C môže mať dennú spotrebu 3 kWh, zatiaľ čo chladnička s energetickou triedou A má spotrebu iba 0,7 kWh. Nové chladničky s triedou A + sú o 25 % úspornejšie a najvyššiu úsporú až 45 % majú tie s označením A ++. 

Ale pozor, ak je chladnička príliš veľká, pri šetrení energií nepomôže ani najvyššia energetická trieda. S väčším objemom sa spája aj vyššia spotreba energie. Pri jej výbere myslite na to, že na jednu osobu úplne postačí chladiaci objem 60 litrov.    

Používajte LED žiarovky

Klasická 60 W žiarovka vydrží cca 1 000 hodín. Drahšia LED žiarovka s rovnakým svetelným výkonom spotrebuje 5 W a svietiť bude o 20x dlhšie. 

Šetrite aj pri varení 

Vedeli ste, že použitie pokrievky ušetrí až 3/4 energie? Pri eliminovaní energetických strát pomôžu aj tlakové hrnce, ktoré skrátia čas varenia aj o 70 %. Pri používaní rúry sa vyvarujte zbytočnému otváraniu dvierok. Každým otvorením rúra stratí približne pätinu tepla. Pri ohrievaní vody v rýchlovarnej kanvici ušetríte oproti ohrievaniu v hrnci až 45 % elektrickej energie.

Vykurujte efektívne

Keďže vykurovanie tvorí až 75 % z celkovej spotreby energií, dbajte na to, aby mal radiátor priestor na vykurovanie. Nemali by ho zakrývať ťažké závesy či nábytok a ideálne by bolo, ak by ste naň čo najmenej ukladali mokrú bielizeň. Ešte pred začatím vykurovacej sezóny radiátory odvzdušnite. Pri vykurovaní zvoľte vhodnú teplotu, pretože aj zvýšenie o jeden stupeň zdraží náklady na kúrenie až o 6 %. 

Zateplite

Zatepliť sa oplatí nielen steny, ale aj strechu. Tepelná izolácia udržiava v domácnosti príjemnú teplotu v zime i v lete. Zamerajte sa aj na okná a tie ktoré netesnia dajte opraviť alebo vymeňte za efektívnejšiu verziu.

Perte vtedy, ak je práčka plná

Ak pri praní zvolíte najnižšiu možnú teplotu, ušetríte tak aj štvrtinu energie. Práčku umiestnite na rovný a pevný povrch, inak sa predlžuje čas odstreďovania, čo spôsobuje aj zvýšenie spotreby elektriny. Bielizeň, ktorú chcete vyžehliť nemusí byť úplne suchá. Mierne vlhké prádlo sa nemusí pri žehlení naparovať, čo ušetrí cca 40 % energie. 

Umývačka ušetrí litre vody 

Za jednu minútu ručného umývania špinavého riadu pod tečúcou vodou miniete asi 12 litrov vody. Rovnaký objem spotrebuje umývačka za jeden umývací cyklus. 

Prázdne zásuvky 

Vypnite zo zásuvky počítač a nabíjačky. Zabudnutá nabíjačka na mobil spotrebuje priemerne 0,25 wattu za hodinu a ak je na ňu napojený aj plne nabitý mobil, berie viac ako 2 watty. Aj spotrebiče v úspornom režime spotrebúvajú energiu, preto je lepšie vytiahnuť ich zo zásuvky.

Choďte pešo 

Pohyb je nielen zdravý, ale ušetrí aj náklady za pohonné látky. 


Povedzte o tom svojim známym

Komentáre k článku
Súvisiace články
Všetky práva vyhradené © 2022 advreal.sk