Potrebujete rýchlu radu? Ozvite sa nám na +421 902 670 377
Chcete predať nehnuteľnosť? Dajte nám o nej vedieť!

Kto si v tomto roku prilepší?

| Author: Katarína Petríková

Zmeny, vďaka ktorým budeme o čosi bohatší.

Príplatky za prácu v neštandardnom čase

Pokiaľ pracujete aj cez víkendy, sviatky alebo v noci, štát Vám to vynahradí príplatkami za prácu, ktoré sú od 1. januára podstatne vyššie. Príplatky sa dokonca kumulujú, čiže ak budete pracovať napr. v nedeľu v noci a zároveň bude sviatok, môžete sa tešiť na výrazne vyšší zárobok.

Za pravidelnú prácu v sobotu môžete dostať príplatok min. 50 % najnižšej hodinovej mzdy, pri zníženom poplatku je to 45 %. Za odpracovanú nedeľu si dokážete prilepšiť až o 100 % minimálnej hodinovej mzdy, pri zníženom príplatku je to 90 %. Počas sviatku dostanú zamestnanci na trvalý pracovný pomer 100 % príplatok vypočítaný z priemerného zárobku, zamestnanci pracujúci na dohodu o vykonaní práce zas 100 % príplatok minimálnej hodinovej mzdy. Za nočnú prácu v nerizikovom povolaní budú zamestnanci získavať odmenu vo výške 40 % minimálnej hodinovej mzdy, pri rizikovej práci je výška príplatku 50 % minimálnej hodinovej mzdy.

 

Výrazné zvýšenie "minimálky" 

Ľudia pracujúci za minimálnu mzdu sa určite potešia jej doposiaľ najvyššiemu zvýšeniu za posledných 12 rokov. V roku 2020 bude minimálna mzda v hrubom 580 eur, čo je o 60 eur viac ako vlani. Zamestnanec tak po odčítaní sociálneho a zdravotného poistenia a tiež dane z príjmu dostane 476,74 eur. Najnižšia minimálna hodinová sadzba mzdy brutto bude vo výške 3,333 eur, čo je o 0,35 centov viac ako minulý rok. 

 

 Myslelo sa aj na rodičov

Od nového roka sa rodičovský príspevok zvýšil o 50 eur na súčasnú sumu 270 eur. Pokiaľ spĺňate nárok na materské, výška rodičovského príspevku sa Vám navýši až na 370 eur. Ak sa rodičom narodia dvojičky alebo trojičky, suma rodičovského príspevku sa zvyšuje až o 25 % na každé narodené dieťa.

Nezabudnite, že na svoje deti si môžete uplatniť daňový bonus, ktorého mesačná výška je 22,72 eur. Ročne sa teda dá na každé vyživované dieťa získať 272,64 eur a ak sa staráte o deti do veku šesť rokov, daňový bonus sa zdvojnásobuje.


Povedzte o tom svojim známym

Komentáre k článku
Súvisiace články
Všetky práva vyhradené © 2023 advreal.sk