Potrebujete rýchlu radu? Ozvite sa nám na +421 902 670 377
Chcete predať nehnuteľnosť? Dajte nám o nej vedieť!

Zdedili ste finančné záväzky? Aj tento problém sa dá vyriešiť

| Author: Katarína Petríková

Zdedili ste okrem majetku aj splátky hypotéky, príp. musíte splácať hypotéku aj po rozvode? 

Rozvod a hypotéka

Počas rozvodu je dôležité vysporiadať si nielen majetok, ale aj dlhy. Ak sa manželia dohodnú, že budú splácať hypotéku ako doposiaľ, zmena nastane iba v liste vlastníctva nehnuteľnosti, v ktorom sa stanoví presný podiel (obvykle 1:1). Pokiaľ jeden z bývalých manželov ostáva naďalej bývať v splácanej nehnuteľnosti, platí tomu druhému prenájom bývania. V prípade, že takáto možnosť neprichádza do úvahy, nehnuteľnosť sa dá do prenájmu tretej osobe. 

Môže hypotéku splácať iba jeden dlžník? 

Exmanželia sa musia dohodnúť, kto v úvere ostane a následne požiadajú banku o zmenu zmluvných podmienok. Banka overí výšku príjmu a výdavkov toho, kto na hypotéke ostane ako dlžník a ak sú jeho príjmy sú dostačujúce, za poplatok zmení úverovú zmluvu a na úvere ostane len jeden dlžník.

Predčasné splatenie hypotéky

Ak ani jeden z exmanželov nemá dostatočný príjem, zmenu v hypotekárnej zmluve banka nepovolí a aj po rozvode sú obaja exmanželia povinní splácať hypotéku. Riešením može byť aj predaj nehnuteľnosti a následné vyplatenie spoločného úveru. V tomto prípade však treba počítať s tým, že banka si za predčasné splatenie môže účtovať sankčné poplatky. Ak do úplného splatenia hypotéky zostáva ešte dlhý čas, jej predčasné splatenie môže byť pre výšku sankčných poplatkov nevýhodné.

Prenos hypotéky na nového dlžníka

Problém možno vyriešiť aj nájdením nového dlžníka, ktorý sa stane majiteľom nehnuteľnosti a zároveň na seba prevezme aj záväzky spojené s hypotékou. S takýmto riešením však musí súhlasiť aj banka, pričom nového dlžníka bude posudzovať podľa podmienok, ktoré platia pri bežnej žiadosti o úver.

Čo so zdedenou hypotékou?

Ak ste sa dostali do tejto ošemetnej situácie, v prvom rade zistite, či bol úver poistený pre prípad smrti a či mal dlžník aj spoludlžníka. Ak áno, úver splatí buď poisťovňa, alebo druhý spoludlžník.

Pokiaľ mal zosnulý úver sám a nemal ho poistený, dedič ho bude musieť po ukončení dedičského konania splácať. Dlh môže samozrejme odmietnuť, no v tom prípade príde aj o dedičstvo. Ďalšou z možností je prevziať dlh a snažiť sa predať nehnuteľnosť aj s úverom. Ak nastane takáto udalosť v rodine, ihneď kontaktujte banku, ktorá pozastaví úročenie a poplatky až do ukončenia dedičského konania. Vyhnete sa tak upomienkam za nesplácanie úveru.


Povedzte o tom svojim známym

Komentáre k článku
Súvisiace články
Všetky práva vyhradené © 2023 advreal.sk