Potrebujete rýchlu radu? Ozvite sa nám na +421 902 670 377
Chcete predať nehnuteľnosť? Dajte nám o nej vedieť!

Zmeny vo finančných produktoch

| Author: Katarína Petríková

S prechodom do nového roka sa spájajú aj zmeny vo finančných produktoch. Keďže ich z roka na rok býva čoraz viac, zorientovať sa v nich nemusí byť pre každého jednoduché. Prinášame Vám krátky prehľad tých najdôležitejších zmien, ktoré so sebou priniesol rok 2020.

Menej dostupné hypotéky 

So sprísňovaním podmienok na získanie hypotéky sme sa stretli už na začiatku minulého roka. Bohužiaľ, ani teraz tomu nebude inak. Zatiaľ čo v roku 2019 sa najviac hovorili o regulácii posudzovacích parametrov DTI a LTV, teraz prichádza na rad nový ukazovateľ DSTI (Debt Service To Income). Tento parameter hovorí o tom, aká rezerva Vám musí zostať po zaplatení všetkých existujúcich a aj potenciálnych budúcich splátok.

Nové pravidlá sa teda dotknú najmä tých klientov, ktorí majú vysoké splátky úverov v pomere ku svojmu čistému mesačnému príjmu. Po novom nemôže byť takáto splátka vyššia ako 60% čistého príjmu, a to už po odrátaní životného minima. 

Banky musia využívať metódu tzv. „stress-testu“. V praxi to znamená, že súčasná výška splátky sa do výpočtu ukazovateľa DSTI nebude zarátavať. Banky počítajú so splátkou, ktorá zodpovedá úveru, no s navýšenou úrokovou sadzbou o +2%.

Dobrou správou je, že zmena je rozdelená na dve fázy a niektorým žiadateľom budú môcť banky poskytnúť úverovú výnimku. Prvá fáza trvá do 31.3.2020 a počas tohto obdobia bu môcť banky poskytnúť na výnimku 15% nových úverov. Od 1.4.2020 vstúpi do platnosti druhá fáza, počas ktorej sa bude výnimka týkať už iba žiadateľov do 35 rokov, pričom ich ukazovateľ DSTI nebude môcť byť vyšší ako 70%. 

Vyšší príspevok do II.piliera 

Výška príspevkov do DSS sa už od roku 2016 každoročne zvyšuje o 0,25 %. Zatiaľ čo minulého roku bol odvod na hodnote 4,75%, v roku 2020 stúpne na 5%. 

Lacnejší III.pilier 

V tomto roku bude maximálna ročná odplata pre DDS za správu príspevkového doplnkového dôchodkového fondu iba 1,20 % z priemernej ročnej čistej hodnoty majetku. Vo výplatnom doplnkovom dôchodkovom fonde to bude 0,60 % ročne z priemernej ročnej čistej hodnoty majetku. Z výhodnejších poplatkov sa môžu tešiť iba tí, ktorí uzatvorili III.pilier až v roku 2014, resp. tí, ktorí dodatočne podpísali zmluvný dodatok, podľa ktorého sa na ich pilier nevzťahujú novelizované pravidlá.

Zmeny v daniach z príjmu 

Právnické osoby s obratom do 100 000 eur a zároveň živnostníkov s rovnakým limitom obratov určite poteší zníženie sadzby dane z príjmov na 15% z doterajších 21%. Zmenou prejde aj nezdaniteľná čiastka základu dane. Tá stúpne z 19,2-násobku životného minima na 21-násobok životného minima, čo predstavuje sumu 4414,20 eur. 


Povedzte o tom svojim známym

Komentáre k článku
Súvisiace články
Všetky práva vyhradené © 2023 advreal.sk